KADRA I ODDZIAŁY RAMOWY HARMONOGRAM DNIA KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA PROGRAMY PROFILAKTYCZNE CERTYFIKATY DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

PROGRAMY PROFILAKTYCZNE

Współpracujemy z Wojewódzką Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Katowicach, która przygotowała dla dzieci, w wieku przedszkolnym programy:

Szkoła czystych rąk

Celem programu jest kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych u dzieci i zminimalizowanie zagrożeń chorobami zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzieci poprzez przebywanie w skupiskach jakimi są przedszkola, stają się bardziej niż inni narażone na zachorowania.

Czyste powietrze wokół nas

Program adresowany jest do dzieci 5- i 6-letnich uczęszczających do przedszkoli oraz ich rodziców.
Jego głównym celem jest  zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Żywienie na wagę złota

Adresatami programu są osoby odpowiedzialne za żywienie dzieci w przedszkolach,  rodzice dzieci i same dzieci, a jego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez odżywianie i propagowanie aktywności fizycznej, poprawa jakości żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowo -wychowawczych, podniesienie świadomości rodziców w kwestii odżywianie dzieci.

źródło:www.wsse.katowice.pl

W ramach działań z zakresu higieny jamy ustnej przystąpiliśmy do dwóch programów:

Akademia Aquafresh celem programu jest zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, żeby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica.

źródło:www.akademia-aquafresh.pl

Dzieciństwo bez próchnicy to kolejny program z zakresu higieny jamy ustanej i zapobiegania próchnicy wśród najmłodszych. Nasze przedszkole zostało zakwalifikowane do edukacji bezpośredniej, w związku z czym w pierwszym kwartale 2015 roku, będziemy gościć edukatora, który pokaże dzieciom jak prawidłowo myć zęby, a także o nie dbać. Dodatkowo dzieci otrzymają szczotki i pasty.

źródło:www.zebymalegodziecka.pl

Celem programu Mamo, tato wolę wodę jest podkreślenie  roli wody w codziennej diecie oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. To dzięki niej szybko regenerujemy utracone siły i jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania.

źródło:www.wolewode.pl

Dzieci, biorą także udział w akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka, która składa się z 4 modułów

Jesiennego- Podróż do Krainy Pełnej Zdrowia

Zimowego- Podróż do Eko Krainy

Wiosennego- Podróż do Krainy Aktywności

Letniego-Podróż do Krainy Bezpieczeństwa

Podczas każdej z podróży dzieci posiądą wiedzę i umiejętności z zakresu szeroko pojętego zdrowia.

źródło:zdrowyprzedszkolak.pl

„Codzienne czytanie dzieciom i radykalne ograniczenie mediów wizualnych jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość”  Jim Trelease

Od kilku lat nasze przedszkole aktywnie uczestniczy w społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczętej w  2001r. przez fundację „ABC XXI-Cała Polska czyta dzieciom”. Kampania ta ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią, przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju- psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego, oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych.

Codzienne czytanie:

- buduje więź między czytającym dorosłym i dzieckiem;

- rozwija inteligencję emocjonalną-empatię, umiejętności komunikacji, wrażliwość moralną;

- wzmacnia poczucie własnej wartości;

- wzbogaca język, poprawia zrozumienie tekstów i poleceń;

- uczy myślenia logicznego, przyczynowo-skutkowego i krytycznego;

- poprawia koncentrację, wydłuża przedział uwagi;

- rozwija pamięć i wyobraźnię;

- doskonali zdolność czytania i pisania, poprawia motywację do czytania i nauki;

- pomaga radzić sobie z emocjami i problemami;

- ogranicza zachowania agresywne, destrukcyjne i antyspołeczne;

- chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;

- kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie. Codziennie!- jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Zapraszamy rodziców do udziału w naszym przedszkolnym czytaniu.