Wyprzedzić autyzm.
Jeśli półtoraroczne dziecko nie reaguje, gdy woła się je po imieniu, to niepokoić się tym czy machnąć ręką? Podpowiedzi dla rodziców może przynieść pilotażowy program, który rozpoczął się w wybranych żłobkach. Opiekunowie obserwują dzieci, by jak najwcześniej wykryć zaburzenia komunikacji i rozwoju społecznego.
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale są pewne umiejętności, które większość powinna opanować na pewnym etapie życia. Zwróćmy uwagę na to, czy dziecko reaguje na swoje imię, czy chętnie mówi i włącza się w zabawę. Ważne jest także to, czy utrzymuje kontakt wzrokowy, inicjuje wspólną aktywność z drugą osobą i ją naśladuje. W zależności od wieku dziecka rodzice i opiekunowie oceniają różne umiejętności i wypełniają testy. Powstały w Australii i są stosowane na całym świecie, pozwalają wstępnie diagnozować dzieci już od ósmego miesiąca życia.
Na stronie internetowej fundacji Synapsis uruchomiono test, w którym znajduje się 20 pytań dotyczących rozwoju dziecka.
Dostępny jest pod adresem badabada.pl.
Po jego wypełnieniu rodzic otrzyma informację, czy rozwój umiejętności społecznych jest w normie. Może w jasny i szybki sposób sprawdzić, czy rozwój społeczny dziecka przebiega prawidłowo.
Wczesna diagnoza zaburzeń autystycznych u małego dziecka daje szansę na samodzielne życie w przyszłości. Im szybciej podpowiemy rodzicom, jak postępować z dzieckiem, jak je stymulować, tym efekty będą lepsze. Dzieci autystyczne muszą się uczyć emocji jak tabliczki mnożenia, dlatego ważne jest, by zacząć pracować z nimi jak najwcześniej. Później izolacja czy odrzucenie powodują u nich stres i stany depresyjne, a możemy temu zapobiec, wcześniej ucząc dziecko, jak żyć w szkole, na studiach i radzić sobie ze zmianami, które dla autystyków są źródłem ogromnego lęku.
Jak powinno rozwijać się dziecko?
Między 24 a 30 miesiącem życia:
Moje dziecko cały czas uczy się nowych słów
Moje dziecko umie nazwać znajome mu przedmioty na obrazkach
Moje dziecko wypowiada proste zdania
Moje dziecko chętnie naśladuje po mnie czynności, np. gotowanie, odkurzanie, majsterkowanie
Moje dziecko chętnie przygląda się zabawie innych dzieci, czasem próbuje do nich dołączyć
Moje dziecko nauczyło się już bawić w "kółko graniaste" lub w "balonik"
Moje dziecko potrafi pokazać mi to, co je zainteresowało w danej chwili, np. wskazać palcem szczekającego psa
Moje dziecko zadaje mi pytanie "co to"?
Po 36 miesiącu życia:
Moje dziecko potrafi już układać proste układanki
Moje dziecko lubi zadawać mi pytania
Moje dziecko chętnie słucha jak czytam mu książeczki
Moje dziecko przywołuje mnie lub wskazuje, kiedy zobaczy coś ciekawego
Moje dziecko udaje w zabawie sytuacje życiowe np. bawi się w dom
Moje dziecko chętnie bawi się zabawkami w sposób zróżnicowany, nadaje im symboliczne znaczenie
Moje dziecko umie bawić się z innymi dziećmi, potrafi zamienić się z nimi zabawką, czeka na swoją kolej w zabawie, współpracuje z dziećmi w zabawie
Moje dziecko potrafi powiedzieć jak się nazywa i ile ma lat
Jeśli Twoje dziecko nie ma takich umiejętności lub wycofało się z części z nich, skontaktuj się ze specjalistą. Jeśli odpowiesz negatywnie na przynajmniej 2-3 pytania z kategorii wiekowej odpowiadającej wiekowi Twojego dziecka, poszukaj specjalisty (psychologa, pedagoga) w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Pierwszym krokiem może być najbliższa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Pamiętaj, jeśli Twoje dziecko nie posiada jeszcze wszystkich umiejętności rozwojowych w stosunku do swojego wieku, to nie musi to wynikać z autyzmu, ale wizyta u specjalisty jest konieczna.
Opracowała: Aleksandra Hutmańska-Seifert.