KONCEPCJA PRACY MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 15
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W KATOWICACH
Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na myśli Marii Montessori:
„Pomóż mi zrobić to samemu”
O NASZEJ PLACÓWCE
Miejskie Przedszkole Nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach jest przedszkolem publicznym. Od 01.09.2000 r. prowadzi oddziały integracyjne.
Organ prowadzący przedszkole: MIASTO KATOWICE.
Organ sprawujący nadzór pedagogiczny: Śląski Kurator Oświaty w Katowicach.
W przedszkolu funkcjonują:
-3 grupy integracyjne, liczące po 20 dzieci, w każdej grupie jest 5 dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
-1 grupa specjalna licząca 4 dzieci.
W grupie integracyjnej jednocześnie pracuje dwóch nauczycieli: ogólny i wspierający oraz pomoc nauczyciela.
Przedszkole usytuowane jest w spokojnej dzielnicy z dala od zgiełku ulicznego. Architektonicznie dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Przestronne, kolorowe sale, oraz pomieszczenia do specjalistycznej pracy (gabinety psychologa, logopedy, rehabilitanta) stwarzają optymalne warunki do pracy z dziećmi.
Zapewniamy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pedagogiczną, pomoc logopedy, psychologa, rehabilitanta, nauczyciela gimnastyki korekcyjnej, muzykoterapeuty.
Organizujemy i prowadzimy wczesne wspomaganie rozwoju.
Dzieci pracują wykorzystując bogatą bazę pomocy dydaktycznych: materiał rozwojowy do pracy metodą M. Montesorii, sprzęt do rehabilitacji SI, Salę Doświadczania Świata.
Pracujemy w oparciu o metody aktywizujące, metodę ruchu rozwijającego W. Sherborne, Program Aktywności Knillów, Porannego Kręgu wg J. Kielina, Integrację Sensoryczną i inne.
WIZJA PRZEDSZKOLA
„Wychowawca musi dać odczuć swą obecność dziecku, które szuka,a skryć się przed tym, które znalazło.”
MISJA PRZEDSZKOLA
Przedszkole:
- Zapewnia dzieciom opiekę i bezpieczeństwo.
- Stwarza każdemu dziecku szansę do indywidualnego rozwoju zgodnie z jego możliwościami i predyspozycjami.
- Wspiera działania wychowawcze i edukacyjne rodziców.
- Stwarza warunki do aktywności dzieci, rozwoju ich bogatej wyobraźni.
- Kształtuje postawy moralne, prozdrowotne i proekologiczne.
- Stwarza dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju, za którym należy podążać. Stymulować, ukierunkowywać, ale nie popędzać, wyręczać.
Jesteśmy po to, by wspomagać, wspierać, prowadzić i inspirować.
WIZJA DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU
DZIECKO JEST:
METODY PRACY
Przedszkole pracuje wg innowacji pedagogicznej Marii Montessori „ przygotowane otoczenie- dziecięcy „klucz do świata”, która determinuje naszą codzienną pracę. Aby zrealizować obowiązujące treści programowe, wykorzystywane również są metody aktywne, problemowe i twórcze oraz metody tradycyjne. Wszystkie metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego aktywności , tj. zabawę. Organizacja pracy nauczyciela z wykorzystaniem ww. metod uwzględniać będzie wielostronny rozwój dziecka.
Do metod tych należą m.in.:
Codzienne planowanie pracy pedagogicznej uwzględnia:
ZASADY PEDAGOGICZNE MARII MONTESSORI
1. Zasada swobodnego wyboru materiału. W sali przedszkolnej wszystkie materiały są zawsze dostępne, ułożone tematycznie na półkach, w zasięgu ręki dziecka. Dziecko samodzielnie podejmuje decyzję, z którym materiałem będzie pracować.
2. Zasada swobodnego wyboru miejsca pracy. Dziecko może pracować tam, gdzie zdecyduje i gdzie pozwalają na to granice naszego rozsądku i możliwości organizacyjnych. Oczywistym jest, że dziecko jest zawsze obserwowane przez nauczycieli.
3. Zasada swobodnego wyboru czasu pracy. Dziecko, w czasie do tego przeznaczonym, może pracować z wybranym przez siebie materiałem.
4. Zasada swobodnego wyboru formy pracy. Po przeprowadzeniu lekcji indywidualnej dziecko zaczyna pracować samodzielnie. Wie, że ma prawo do pracy w ciszy, że nikt nie będzie mu przeszkadzał. Wie także, że nikt nie będzie mu pomagał, jeśli pomoc jest niepotrzebna.
5.Zasada porządku. Każdy przedmiot w przedszkolu ma swoje miejsce - skąd został wzięty, tam zostaje odniesiony. Podobnie - każda osoba także ma swoje miejsce i wie, co do niej należy.
6.Zasada ograniczenia. Każdy rodzaj materiału jest tylko w jednym egzemplarzu i trzeba go stosować zgodnie z jego przeznaczeniem, można pracować tylko w miejscu przez siebie wybranym, nie można innym pomagać - jeśli ktoś tego nie potrzebuje, nie można innym przeszkadzać, nie można sobie przeszkadzać.
7. Zasada izolowania trudności. Budowa materiału musi być przejrzysta, ma ukazywać jeden, określony problem do rozwiązania. Pozwala to na skoncentrowanie się w czasie pracy.
8. Zasada transferu. Dziecko „przenosi” nabyte umiejętności na otoczenie (zauważa, że może to wykorzystać w codziennym życiu).
9. Zasada kontynuacji. Pomoce tak są budowane, że jedne są poprzedzone drugimi, uzupełniają się niejako.
10. Zasada samokontroli. Dziecko samodzielnie może stwierdzić, czy daną pracę wykonało dobrze czy źle, w którym miejscu nastąpiła pomyłka i jak ten błąd naprawić.
ROLA NAUCZYCIELA WYCHOWAWCY
Jesteśmy po to, aby zapewniać warunki wychowawczo - edukacyjne i opiekuńcze poprzez wspomaganie oraz ukierunkowanie rozwoju dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych zgodnie z ich wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi. Skutecznie przygotowujemy dzieci do podjęcia nauki na dalszych etapach edukacyjnych.
WSPÓŁPRACA Z RODZINĄ
Cele:
Formy współpracy z rodzicami:
WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
Współpraca z innymi przedszkolami i szkołami:
WSPÓŁPRACA Z INNYMI INSTYTUCJAMI